Türkiye’ye Kapılar Kapanıyor mu? Vizesiz Gidilebilen Ülkeler İçin Yeni Hamle!

Avrupa Birliği (AB), yeni vize uygulamaları yolda. Yasa dışı Avrupa’ya giren göçmenlerle mücadele etmek için özellikle vizesiz ülkeler için yeni uygulamaların gelmesi bekleniyor. Türkiye’den Sırbistan’a olan vizesiz seyahat de konuşulanlar arasında. Bu amaçla, özellikle Avrupa’da Schengen’e tabi olmayan ülkelere vizesiz girişi zorlaştırmak istiyor.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre; komisyonun hedefinde, Türklerin vizesiz girdiği Arnavutluk ve Sırbistan gibi bazı Balkan ülkeleri var. Sırbistan, Türkiye merkezli yasa dışı göç için önemli bir basamak olarak görülüyor.

AB’ye göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Orta Doğu’daki gerilim sonrası Avrupa’nın güvenlik çemberinin sıkılaştırılması gerekiyor.

VİZESİZ SEYAHAT 36 AY ASKIYA ALINABİLİR

Çarşamba günü Avrupa Parlementosu ile AB Komisyonu üyelerine sunulan yeni düzenleme, Avrupa ülkeleri açısından risklerin çok fazla artması durumunda, birlik dışındaki ülkelere tanınan vize muafiyetinin “kolayca askıya alınmasını” öngörüyor.

Tasarı, AB ülkelerinin, gerekli gördükleri durumda, üçüncü ülkelere tanınan vizesiz seyahat hakkının, hızlı bir şekilde 36 aya kadar askıya almasına olanak tanıyor.

SEBEB: VİZESİZ ÜLKELERDEN AVRUPA’YA KAÇIŞI ENGELLEMEK

Komisyona göre, AB’nin Schengen vizesi istediği bazı ülkelerin vatandaşları, AB’nin vize istemediği bir başka ülkeye gidip, oradan da yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçebiliyor.

Yaşa dışı göçmenler, örneğin Sırbistan’dan kaçak yollarla Macaristan’a, Hırvatistan’a ve Slovenya’ya geçerek AB sınırlarından içeri girebiliyor.

Avrupa Birliği, aralarında Balkan devletlerinin de bulunduğu yaklaşık 60 ülkeye, 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x