“Suriye’de Türk SİHA’sını vuran F-16, Ürdün’den havalandı” iddiası

T24 Dış Haberler

ABD’ye ait bir savaş uçağının Suriye’de bir Türk silahlı insansız hava aracını (SİHA) vurmasının yankıları sürüyor. SİHA’yu vuran F-16’nın Ürdün’den havalandığı iddia edildi. 

Al Monitor’den Amberin Zaman ve Jared Szuba’nın haberine göre; ABD’ye ait bir F-16, uzaklaşması için yapılan çok sayıda çağrının ardından silahlı İHA’yı düşürdü. Al Monitor haberine göre; İlk değerlendirme, bunun askeri bir insansız hava aracı olmadığı, muhtemelen MİT’e ait olduğu yönündeydi. Al Monitor’e konuşan ABD’li yetkili hedefin ABD personeli olmadığını söyledi. 

Al Monitor, ABD F-16’sının muhtemelen Ürdün’ün Ezrak kentinde bulunan bir filodan havalandığını yazdı.

ABD’li yetkili: Suriye’de Türk SİHA’sı vurduk; askerlerimiz Türkiye’ye ait olduğunun farkındaydı 

Arayarak uyarmışlar

Öte yandan Al Monitor’den Jared Szuba’ya konuşan bir ABD’li yetkili, bölgedeki Amerikalı askeri yetkililerin Türk mevkidaşlarını arayarak “SİHA’ların Amerikan pozisyonundan uzağa çekilmesi için uyardıklarını” söyledi. Buna göre, SİHA’lar bu uyarıyı dikkate almış görünse de saat 11.30 civarında tek bir SİHA söz konusu alana yeniden giriş yaptı.

Al Monitor’a konuşan yetkili, “Türk askeri yetkililere o bölgede sahada Amerikan güçlerinin bulunduğu ve eğer bölgeyi terk etmezlerse ABD’nin kendini savunmak için adım atacağı aktarılan bir düzine aramadan sonra, bir Amerikan F-16’sı insansız hava aracını vurarak düşürdü” dedi. Yetkili, Amerikan güçlerinin ayrıntılı pozisyonunu Türkiye’ye ilettiklerini de ekledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x