Serbest bırakılan Feyza Altun’dan ilk açıklama: Herkese kelepçeleri yetmez!

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sosyal medyadan yaptığı paylaşım üzerine “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan Avukat Feyza Altun’un, emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Altun, sabah erken saatlerde Beykoz Adliyesi’ne sevk edildi.

Burada savcılığa çıkarılan Altun, ifadesinin alınmasının ardından tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

Hakimlik, Altun’un “yurt dışına çıkış yasağı” ve “haftada 2 gün karakola imza atma” şartını içeren adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

“HUKUK KAZANDI”

Altun’un avukatı Emrah Karatay da sosyal medyadan Altun’un serbest kalması üzerine, “Hukuk kazandı” yorumunu yaptı.

ALTUN’DAN İLK AÇIKLAMA

Altun, serbest bırakılmasının ardından adliye önünde açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kaydetti:

Laik medeni hukuk kurallarına inanan Cumhuriyetçi bir Türk kadını olarak bu ülkenin laik olduğunu ve laiklik için bir gece nezarette kalmamın, bu ülkenin kurucularının ödedikleri bedeller yanında hiçbir şey. Başım dik girdim, başım dik çıktım. Din ve vicdan özgürlüğüne inanan bir avukat olarak kimsenin, herhangi bir din mensubu olması ya inanmama özgürlüğü vardır. Laik Anayasa’yı savunan bir avukat olarak bundan başka bir şey söylemem mümkün bile olamaz. Fakat, iki gün içerisinde bağlamından koparılarak çarptırılan, Taliban aklına ve benzeri bir siyasi rejime yönelttiğim sözlerimi, sanki dini değerlere söylemişim gibi çarptırarak algı yapmak laiklik üzerinden bir tartışma açmaktır. Kadınların medeni haklarını geriletecek, toplumdaki duruşlarını geriletecek medeni hukuk kuralları dışarısında başka bir şey uygulanmasını tartışmaya açacak herhangi bir düşünceye ve sisteme karşıyım. Türkiye’de Atatürk milliyetçisi bir kadın olarak, algı operasyonuyla hukuksuz bir şekilde gözaltına alındım. Kendim avukat olarak tazminat davamı da açacağım. Kimse korkmasın, herkese kelepçeleri yetmez.

“KADINLAR HEDEF GÖSTERİLİYOR” 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, adliye önünde yaptığı açıklamada, “Bugün de Beykoz Adliyesi’nde Feyza Altun arkadaşımız için buradayız. Son zamanlarda laiklik karşıtı söylemlerin, şeriat sloganlarının, adliyelerden, meydanlara yankılandığı dönemlerdeyiz. Ve sadece bunlar söylem olarak kalmamakla birlikte türlü tehditlere de dönüşmüş durumda. İnsanlar özellikle kadınlar hedef gösteriliyorlar. Laiklik demek hepimizin eşit yaşamasının teminatı anlamına geliyor. ÇEDES protokolü, irşat büroları, medeni kanunun tartışmaya açılması işte bu doğrultuda ülkenin gidişinin bir göstergesidir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Laik yaşamlarımızdan, özgür yaşamlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bunu herkes bilsin. Her ne kadar gözdağı vermeye çalışıyor olsalar da karşılarında dimdik duran kadınları görecekler. Haklarına sahip çıkan kadınları görecekler. Laik yaşamı savunan kadınları görecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x