Kentsel dönüşüm sürecini anlattı

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, katıldığı bir televizyon programında kentsel dönüşüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Demir, “1 milyon 290 bin konut sahibi Yarısı Bizden kampanyasına başvurdu. Kentsel dönüşüm başkanlığı söz konusu vatandaşlarımıza evlerin yıkılıp yapılmasına ilişkin tüm süreci kendileri yürütüyorlar” diye konuştu. 

Kentsel dönüşümde bina sakinlerinin 3/2’si çoğunluğu zaman zaman sağlayamadığı ve binada oturanların karar alamadığı süreci hatırlatan Demir, “Tüm kat maliklerinin karar alması gerekiyordu. Şimdi o da kalktı. Artık salt çoğunlukla alınabiliyor” dedi.

KİRA DESTEĞİ NASIL OLACAK?

“Konutları normalde mülk sahipleri yıkarlar ancak sıkıntı varsa kentsel dönüşüm başkanlığı da devreye girebilir” diyen Demir, hem kiracılara hem de mülk sahiplerine yönelik destekler olduğunu belirtti. “İnsanlar artık yüzde 50 çoğunlukla karar alabileceği bir süreç var artık. Dolayısıyla yarısı bizden kampanyasıyla onların şu an değerlendirmesi yapılıyor. Mali destek olarak yarısı bizden kampanyası çok önemli” dedi.

İSTANBUL’DA ÖNCELİKLİ İLÇELER HANGİLERİ?

Demir, “İstanbul’un jeolojik yapısı ve belirlenmiş ilçeler var. Tuzla, Pendik, Kartal, Ataşehir, Fatih, Küçükçekmece, Bakırköy, Avcılar ve Adalar. Ben müracaatlar değerlendirilirken bu fay hattını dikkate alınacağı kanatindeyim” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x