Glassnode Raporu: Bitcoin ‘Doğal’ Güç Gösteriyor! Şaşırtabilir

Son 30 gün boyunca Bitcoin fiyatı (BTC) büyük ölçüde yatay bir seyir izledi. Bu süreçte spot Bitcoin ETF’leri ve Grayscale gibi kripto davaları gibi önemli gelişmeler yaşandı. Ancak Glassnode analizleri, mevcut BTC fiyat modelinin döngü açısından doğal bir güç gösterdiğini ortaya koyuyor.

On-chain veriler Bitcoin için canlanma sinyalleri veriyor

Glassnode’a göre, son 6 ay ile 1 yıl arasında son aktif olan arzın 1 günlük hareketli ortalamaya göre şu anda 6 aylık en yüksek seviyeye ulaştı. İlginçtir ki, Bitcoin için son aktif arzdaki artış, Grayscale’in SEC karşısında Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme davasını kazandığı zaman başladı.

Bu indikatör genellikle ya boğa piyasası senaryosunda ya da satış ortamında aktif hacimdeki artışla ilişkilendirilir.

Grayscale zaferi, XRP hakkında tarihi bir kararın alındığı bir döneme denk geldi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 2020 sonlarından beri süren SEC-Ripple davasından XRP lehine kara çıktı. Bu süre zarfında, Blackrock gibi büyük finans kuruluşları da SEC’e spot Bitcoin ETF için onay almak amacıyla başvuruda bulundular. Yatırımcı duyarlılığı olumlu kalsa da, ABD’nin makroekonomik ortamının bu ivmeyi sürdürüp sürdüremeyeceği henüz belirsiz.

FED toplantısı öncesinde Bitcoin piyasasındaki beklentiler

SEC’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleşecek. CME FedWatch Aracı’na göre katılımcılar, FED’in faiz oranlarını 525-550 baz puan aralığında sabit tutacağını düşünüyor. Fed’in son iki yıldır sürdürdüğü agresif faiz artırma önlemleri, Bitcoin’de yüksek volatiliteye neden oldu. Ancak 2023’ün başından itibaren, para politikasıyla ilgili iyimser beklentiler sayesinde bu trend yavaşladı.

Glassnode kurucularından sürpriz Bitcoin rallisi tahmini

Glassnode kurucuları Jan Happel ve Yann Allemann, geçen hafta gelen beklenenden daha yüksek enflasyon verilerine rağmen Bitcoin’in büyük bir yükseliş için hazırlandığını belirtiyor. Analistler, Bitcoin’in 26,000 dolarlık destek seviyesini geri kazandığına dikkat çekiyor. Ayrıca, BTC’nin Risk Sinyalinin önemli ölçüde düştüğünü söylüyor. Glassnode’un kurucuları, Bitcoin’in mevcut görünümü hakkında şunları söylüyor:

ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) %0,6 oranında artmasının BTC fiyatını karıştırması bekleniyordu ve öyle de oldu. 26.000 doların üzerinde desteği geri alan BTC, şu anda 27.000 doların üzerinde bir kırılmayı bekliyor ve potansiyel olarak birkaç haftalık bir aralıktan çıkıyor.

Risk Signal’in 60’lara doğru hızla düşmesi bu tutum değişikliğine işaret ediyor. Kâr rezervasyonu baskısı 27.400 dolar ve 28.200 dolar civarında görünebilir ancak bu tırmanış, 30.000 dolarlık psikolojik engeli aşmadan önce bir adım olarak hazır görünüyor.

Bitcoin için yön yukarı mı?

Geçen hafta ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (CPI) Temmuz ayından Ağustos ayına 0. 2%’den 0,6%’ya yükseldiğini açıkladı. Glassnode kurucuları, Bitcoin’in büyük bir yükselişe geçmeye hazırlandığını ve 150,000 dolar seviyelerine ulaşabileceğini öne sürüyor.

Sonuç olarak, Bitcoin fiyat hareketi, önemli gelişmelere rağmen yan dalgalanma gösterdi. Ancak, Glassnode verilerine göre, piyasa yükselişe geçmeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x