En Çok Satılan Akıllı Telefon Modelleri Belli Oldu

Akıllı telefon pazarı, büyük oranda doygunluğa ulaştı. Bu nedenle toplam satış adetlerinde zaman zaman düşüşler görebiliyoruz. Pazarın stabilite kazanması biz tüketiciler için pek de iyi sonuçlar doğurmuyor. Çünkü pazar payı hedefine ulaşmış ya da yaklaşmış markalar radikal yeniliklerin peşinde koşmaktansa halihazırda beğenilmiş tasarım ve özellikleri küçük küçük iyileştirerek yeniden piyasaya sürüyorlar.

İşin tuhaf yanı, artık tüketicilerin büyük kısmı da yeni deneyimler aramaktansa daha önce kullanıp memnun kaldıkları akıllı telefonların yeni modellerini satın almayı tercih ediyorlar. Bu nedenledir ki orta segmentte Samsung Galaxy A serisi, üst segmentte ise iPhone modelleri satışların büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Canalys tarafından paylaşılan veriler, bu noktada tek istisnanın iPhone’ların “Pro Max” modelleri olduğunu gösteriyor.

2023’te dünyada en çok satılan 10 akıllı telefon

  1. iPhone 14 Pro Max – 34 Milyon
  2. iPhone 15 Pro Max – 33 Milyon
  3. iPhone 14 – 29 Milyon
  4. iPhone 14 Pro – 29 Milyon
  5. iPhone 13 – 23 Milyon
  6. Samsung Galaxy A14 4G – 21 Milyon
  7. iPhone 15 Pro – 21 Milyon
  8. Samsung Galaxy A54 5G – 20 Milyon
  9. Samsung Galaxy A14 5G – 19 Milyon
  10. iPhone 15 – 17 Milyon

Canalys’in paylaştığı verilere göre iPhone 14 Pro Max ve iPhone 15 Pro Max, 2023 yılında dünya çapında en çok satılan akıllı telefonlar oldu. Dünyada en çok satılan 10 akıllı telefon modelinden yedisinin iPhone olması, Apple’ın her yıl sadece 4 iPhone modeli tanıtarak nasıl on milyarlarca dolar gelir elde ettiğini açıklıyor aslında.

Apple, iPhone 14 serisiyle birlikte Pro ve düz modellere farklı işlemciler kullanmaya başlamıştı. Ayrıca Pro Max modellerin batarya ve kamera özellikleri Pro modellerin bile üzerindeydi. Görünen o ki Apple’ın bu en pahalı iPhone’u almaya teşvik eden politikası satış adetlerine pozitif etki yaptı ve çoğu kişi Pro yerine Pro Max modelleri tercih etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x