Capitalight Research Analisti: Altın Hala Bu Seviyeleri Görebilir!

Altın piyasası son iki ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyor. Ancak bir analist, Federal Reserve’in enflasyonu kontrol altına alamasa bile faiz oranlarını düşürmeye zorlanması nedeniyle altın piyasasının bu yıl hala önemli ölçüde daha yüksek fiyatlar görebileceğini söylüyor.

Bu değişim altına olan yatırım talebini artıracak!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD TÜFE beklentilerin üzerinde geldi. Bunun ardından altın bu hafta önemli bir satış baskısı gördü. Enflasyon baskıları hafiflemeye devam ediyor. Bununla birlikte, ekonomistler %3,7’lik bir artış beklerken tüketici fiyatları beklenenden daha sıcaktı. İnatçı enflasyon, piyasaları Fed’den agresif para politikası gevşemesi beklentilerini geri çekmeye zorluyor. Piyasalar Mart ayındaki faiz indirimini neredeyse tamamen fiyatladı. Şimdi Mayıs ayında bir hamle olasılığını yalnızca %35 olarak görüyor.

Ancak Capitalight Research’ün araştırma müdürü Chantelle Schieven, iyimserliğe rağmen ABD’nin bir resesyondan kaçınamadığını söylüyor. Ayrıca, Fed ekonomi üzerindeki baskısını sürdürdükçe tehdidin daha da büyüdüğünü belirtiyor. Schieven, Fed’in enflasyon hedefini terk etmesinin ve ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını düşürmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu kaydediyor. Para politikasındaki bu değişimin altına olan yatırım talebini artıracağını ifade ediyor. Ayrıca, fiyatları önemli ölçüde yükselteceğini de sözlerine ekliyor.

Analist, altın fiyatının 2.400 dolarlık zirveyi görmesini bekliyor

İvme kazandıkça, Schieven altının bu yıl 2.170 dolar ortalama fiyatla 2.400 dolarlık zirveye ulaşmasını bekliyor. Schieven, London Bullion Market’in 2024 fiyat görünümü anketinde en yükselişte olan altın analisti oldu. Bu bağlamda analist, şunları söylüyor:

Etrafınıza baktığınızda ve küresel ekonomide olup biten her şeyi gördüğünüzde, piyasadaki tüm riskleri ve jeopolitik belirsizliği görüyorsunuz; tahminimiz aşırı yükseliş gibi görünmüyor. Ekonomide yatırımcıların portföylerinde güçlü bir savunma pozisyonu oluşturmaları için yeterli belirsizlik ve risk var.

Altın piyasasındaki momentumun fiyatları önemli ölçüde yükseltecek!”

Chantelle Schieven, genel piyasadaki temel zayıflık göz önüne alındığında, yatırımcıları altına geri döndürmek için önemli bir belirsizlik kıvılcımı gerekmeyeceğini açıklıyor. Schieven, altın piyasasındaki momentumun fiyatları önemli ölçüde yükselteceğini de belirtiyor. Analist, 2023’teki sağlam ekonomik manşetlere rağmen, altının yine de rekor bir seviyeye ulaşmayı başardığını kaydediyor. Schieven, merkez bankası talebinin değerli metal için güçlü bir destek sağlamaya devam ettiğine dikkat çekiyor. Analist, bu eğilimin öngörülebilir gelecekte de devam etmesini bekliyor. Bu doğrultuda şu açıklamayı yapıyor:

Doğu ve Batı arasındaki uçurum genişledikçe küreselleşme eğilimi zayıflamaya devam ediyor. Bu da merkez bankalarını ABD dolarından çıkıp altına yönelmeye zorluyor. Merkez bankası talebinde bir zirve görmedik. Eğer Çin Batı ile rekabet etmek istiyorsa, %4 oranında altın bulundurmak yeterli değil.

Ekonomik riskler yatırım talebini artıracak

Chantelle Schieven yenilenen yatırım talebinin beklenen ralliyi ateşlemesini bekliyor. Ekonomik faaliyetler beklenenden daha güçlü olmasına rağmen, Schieven bu yılın ilerleyen dönemlerinde hala bir resesyon potansiyeli gördüğünü söylüyor. Kredi kartı borçlarının rekor seviyelere ulaşmasının şu anda ekonomi için en büyük risklerden biri olduğunu belirtiyor. İş kayıplarının önemli temerrütleri tetikleyebileceğini ve ticari gayrimenkul kaynaklı kredi krizine katkıda bulunabileceğini kaydediyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bunu daha önce de gördük; ekonomi bozulmaya başladığında, oldukça hızlı bir şekilde resesyona girebilir. Yıllardır biriken rekor düzeydeki borç, bir başka büyük kredi olayı daha görebileceğimiz anlamına geliyor. (…) Ekonominin doğasına, işlerin nasıl değiştiğine ve demografik yapının nasıl değiştiğine baktığınızda, enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde %2 civarında görmemiz pek olası değil. Yeni yerel tedarik zincirleri ve yeşil enerjiye geçişin bir parçası olarak kritik emtialara olan talep, önümüzdeki beş yıl boyunca enflasyonu %2’nin üzerinde tutacak faktörlerden sadece ikisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x