Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ittifak konusunda ters düştü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ankara ve İstanbul dahil 81 ilde ayrı aday çıkaracaklarını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Bu çıkış sonrası gözler Ankara ve İstanbul’a çevrildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ittifaksız yerel seçimle ilgili “Her halükarda iddialıyız” değerlendirmesini yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Yavaş’ın aksine “Türkiye’nin siyaseti artık bir ittifak siyaseti. Bu anlamda ‘ittifak olmamalıdır’ diye bir fikre katılmıyorum. Her zaman ittifak şart” ifadelerini kullandı.

AKŞENER İTTİFAK PLANLARINI BOZDU

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından sessizliğini sert açıklamalarla bozan İYİ Parti lideri Akşener, yerel seçim stratejilerini açıkladı. Akşener, İstanbul ve Ankara dahil 81 ilde kendi adaylarını çıkaracaklarını duyurdu. İYİ Parti lideri ittifak siyasetinin ise artık Türkiye’de son bulması gerektiğini belirtti.

YAVAŞ’TAN “İDDİALIYIZ” ÇIKIŞI

Bu açıklamanın ardından gözler, Ankara ve İstanbul belediye başkanlıklarını İYİ Parti’nin de desteği ile kazanan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na çevrildi. Ankara için yeniden aday olacağını belirten Yavaş, ittifak olsa da olmasa da yerel seçimlerde iddialı olduklarını söyledi.

İMAMOĞLU “İTTİFAK ŞART” DİYOR

İmamoğlu ise ittifakların gerekli olduğunu belirterek Sözcü’den İsmail Saymaz’a şunları söyledi: “Türkiye’nin siyaseti artık bir ittifak siyaseti. İttifakın biçimleri seçimlerin zeminine ve bölgesine göre değişebilir. Bu anlamda ülkedeki genel seçim atmosferi de ittifak gerektirdi. Görüyoruz ki yerel seçimde de ittifak süreçleri etkili olacak. Bu anlamda “İttifak olmamalıdır” diye bir fikre asla katılmıyorum. Her zaman ittifak şart. Kaldı ki en büyük ittifakın tabandaki toplumsal ittifak olduğunu unutmayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x