Diyarbakır Amedspor’la sevinmeye hazırlanıyor

DİYARBAKIR – Lider Amedspor pazar günü şampiyonluk yolunda çok kritik bir maça çıkacak. Sahasında ağırlayacağı rakibi Kastamonuspor ile aralarında bir puan fark var. Amedspor bu maçı alırsa çok önemli bir avantaj sağlayacak. Kendi sahasında 3 puan alabilirse, ligin ilk yarısını lider olarak tamamlama ihtimali yüksek olacak. Ancak hep denildiği gibi, top yuvarlaktır ve bu yüzden ligin son haftasına kadar hangi takımın şampiyon olacağını bilmek, genellikle mümkün olmuyor.

Öte yandan Amedspor, son birkaç sezondur lige iyi başlıyor fakat deyim yerindeyse son dakikada yarıştan kopuyor. Bu sezon da lige iyi başladı ancak son maçlarda kaybettiği puanlarla taraftarını endişelendirdi.

Aslında Amedspor, mevcut durumda ligde namağlup unvanını koruyor. Ancak hem kendi sahasında hem de deplasmanda berabere kalarak kaybettiği puanlar yüzünden rakipleriyle arasındaki puan mesafesini açamadı. Bu da taraftarın hem endişelenmesine hem de eleştirilerine neden oldu.

Amedspor en çok gol atma yolunda başarısız olmakla suçlanıyor. Ama şöyle bir durum da var: Amedspor şimdiye kadar 21 gol attı. Ligde en fazla gol atan takım olan Kastamonuspor’un ise 24 golü bulunuyor. Yani en yakın rakibi ile arasındaki gol farkı 3. Elbette 3 gol fark önemsiz değil. Duruma göre liderliği hatta şampiyonluğu etkileyebilecek. Amedspor kalesinde 7 gol görmüş. Bu 7 gol, Amedspor’un kalesini rakip takımlara kapattığı anlamına geliyor ki bu da şampiyonluk yolunda çok kıymetli.

Sonuç olarak tablo hiç de iç karartıcı değil. Ama Amedspor’un gol vuruşunda daha becerikli ve istikrarlı olması gerektiği gerçeği de orta yerde duruyor. Son 5 maçtaki performansı ve 5 maçta 3 gol atmakla yetinmesi, taraftarı umutsuzluğa sürüklemese de kaygılandırıyor. Sahadan beraberlikle ayrılmak marifet olmadığı gibi şampiyonluğu zora sokmak anlamına geliyor.
*
Amedspor’un rakibi ve yakın takipçisi Kastamonuspor da başarılı bir grafik çiziyor. Diyarbakır’daki hedefi şu: Ligin namağlup ve lider takımı Amedspor’u evinde yenmek, 3 puan alarak liderlik koltuğuna oturmak ve şampiyonluk için önemli bir adım atmak. Beraberlik bile Kastamonuspor’u şampiyonluk yarışından koparmayacağı için önemli.
Pazar günü Diyarbakır’da oynanacak maç, iki takımın da ligdeki kaderini belirleyecek nitelikte. Amedspor yöneticileri, teknik heyeti, futbolcuları ve taraftarı bunun farkında. Ligin en önemli maçlarından birine sahne olacak Diyarbakır, pazar gününe kitlenmiş durumda.
*
Takımlar pazar günü için hazırlıklarını yaparken maçın hakemi de belli oldu. Hakem Kastamonuspor’a ‘uğurlu’ gelen bir isim gibi görünüyor. Çünkü karşılaşmanın hakemi Yalçın Taşkınfurat, Kastamonuspor’un 6 maçında görev aldı şimdiye kadar ve Kastamonuspor 6 karşılaşmadan 5 galibiyet, 1 beraberlik aldı.

Bu skor kuşkuya ve kafaların karışmasına neden oldu Diyarbakır’da. Hakemlerden çok çeken Amedspor ve taraftarı, maçın adil ve hakkaniyetli bir şekilde yönetilmesini umut ediyor.

Burada İnegölspor’a da değinmek lazım. Hatırlanacaktır, İnegölspor 25 Kasım’da Amedspor’u konuk etmişti. Maçtan çok İnegölspor taraftarlarının ırkçı ve küfür içeren sözleri konuşulmuştu. Amedspor taraftarını en çok rahatsız eden ise trafik kazasında vefat eden kaptan Şeyhmus Özer’e yönelik küfürler olmuştu.

Irkçı ve küfürlü tezahüratlar nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kararını açıkladı. TFF’nin “talimatlara aykırı hareketleri” nedeniyle disipline verilen İnegölspor ile ilgili kararında, ”İnegölspor’a etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılmasından dolayı 80.000 TL para cezası verdi” denildi.
TFF, İnegölspor’a cezayı kesmiş, bunun için ellerine sağlık. Ancak Amedspor camiası, İnegölspor’a verilen cezayı, kendilerine verilen cezalarla karşılaştırıyor ve “ödül gibi ceza” yorumunu yapıyor. Amedspor’un aldığı cezalara bakıldığında pek de haksız sayılmazlar.
*
Amedspor-Kastamonuspor maçında belki bir ilk yaşanacak ve baba-oğul karşı karşıya gelecek. Nasıl mı? Bir dönem Fenerbahçe’nin de file bekçiliğini yapan eski kaleci Murat Yiğiter, şimdi Amedspor Sportif Direktörü olarak görev alıyor. Yiğiter’in oğlu Abdullah ise Kastamonuspor’un kalesini koruyor. Baba-oğul profesyonel insanlar, ikisi de kendi takımının galibiyeti için mücadele edecekler. Ancak yine de böyle önemli bir karşılaşmada karşı karşıya gelmeleri, durumu enteresan yapıyor.

Murat Yiğiter’le ilgili özel bir bilgi de şu: Geçtiğimiz günlerde bir kızı doğdu Yiğiter’in ve 5’inci kez baba oldu. Amedspor taraftarı, maç öncesi doğan çocuğun babasına şans getirmesini temenni ediyor.
*
Amedspor-Kastamonuspor karşılaşması önemli, kritik. Amedspor yönetimi ve taraftar grupları, 32 bin kişilik stadın boş kalmaması için bütün imkanları kullanarak taraftarı maça davet ediyor.

Taraftarın sahada mücadele edecek 11 Amedsporlu futbolcuyu yalnız bırakmayacağını düşünüyorum. Çünkü futbol sadece futbol değildir. Bu özlü sözün felsefesini, sosyolojisini bir kenara bırakacak olursak; yıllar içinde Amedspor ve taraftarının yanı sıra iktidar ve rakip takımların taraftarı da gösterdi, futbolun sadece futbol olmadığını. Nasıl mı?

Belediyelere kayyım atandıktan sonra Amedspor belediyelerden, kaymakamlardan, validen hiçbir destek görmedi, tam tersine, köstek olundu ve takımı ekonomik olarak iflasın eşiğine getirme gayreti içinde oldular. Futbol, büyük paraların döndüğü bir spor ve paran yoksa başarı hatta ayakta durma şansın olmaz. Diyarbakır, Amedspor’un ekonomik badireyi atlatması için mümkün olanı yaptı ve takım, parasızlık yüzünden sahalardan çekilmek durumunda kalmadı.

Hatırlanacaktır, İçişleri Bakanlığı gibi önemli bir mevkide bulunan ve histerik “oh” çekişleriyle de hafızalara kazınan Süleyman Soylu da işi gücü bırakmış, Amedspor’u kriminalize eden demeçler veriyordu. Futbol stadlarındaki ırkçı tezahüratlarda Soylu’nun büyük katkısı olmuştu. Başka takım olsa deplasman maçlarına gitmeye çekinirdi muhtemelen ama Amedspor bunu da göğüsledi.

Takıma insafsız cezalar verildi. Hakemler vicdansız kararlar verdi. Amedspor hep ötekileştirildi ve liglerden kopması için mümkün olan her şey yapıldı.

Futbol sadece futbol değildir veciz sözüne dönecek olursak: Baskının olduğu yerde direnmek de mübahtır ve Amedspor ile taraftarı, hatta bütün Diyarbakır direnmek konusunda rüştünü ispatlamıştır. Sahada direndiler, saha dışında da.

“Saha dışında da” diyorum. Çünkü seçtiği milletvekilleri ile belediye başkanları görevden alındı, hapse konuldular. Kültürel ve sosyal alanlarına bilinçli ve sistematik bir şekilde müdahale edildi.

Sözü uzatmaya gerek yok. Sevinci elinden alınmış bir şehir Diyarbakır. Ancak itiraz parmağı hep havadadır. Amedspor’u bu kadar sahiplenmesinin nedenlerinden biri de budur.

Diyarbakır, Amedspor’un pazar günü alacağı 3 puana çok sevinecek. Diyarbakır sevinçle coşmayı hakkediyor ve hissiyatım, pazar günü Diyarbakır’da güzel bir maç, güzel bir taraftar olacak yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x